x
Català Castellà
Registra’t | Iniciar sessió Registra’t Iniciar sessió
Menú Buscar
Cercador de l’Hemeroteca
Segre Segre Premium

Pot una empresa descomptar les pauses del cafè o el cigar d'un empleat?

Actualitzada 17/10/2021 a les 20:34
Pot una empresa descomptar les pauses del cafè o el cigar d'un empleat?

Pot una empresa descomptar les pauses del cafè o el cigar d'un empleat?

Totes les imatges i continguts de SEGRE.com tenen drets i no es permet la seva reproducció i/o còpia sense autorització expressa.

© Pot una empresa descomptar les pauses del cafè o el cigar d'un empleat?

Des del maig del 2019 es obligatori el control horari dels treballadors per dur a terme un registre d’entrades i sortides dels treballadors i poder controlar la realització d’hores extres que fan. Però, és necessari el control horari de cada pausa? Ja sigui per menjar, fumar o descansar?.

Una recent sentència de l’Audiència Nacional ha especificat que aquestes pauses es poden descomptar de la jornada laboral i que, si no es mostra que són temps efectiu de treball, es poden registrar per tenir-les en compte, una sentència plena de polèmica. Tot i això, les organitzacions sindicals han alçat un recurs al Tribunal Suprem, qui tindrà l’última paraula.

L’article 34.3 de l’Estatut de Treballadors especifica que tot treballador té dret a descansar 15 minuts de la jornada laboral si és de més de sis hores diàries, però no és un temps efectiu de treball.

Paral·lelament, molts convenis regulen aquestes pauses com a temps efectiu de treball, i en la pràctica hi ha moltes empreses que no ho descompten.

Comenta el contingut

Descobrir
El més...
segrecom Twitter

@segrecom

Envia el teu missatge
Segre
© SEGRE Carrer del Riu, nº 6, 25007, Lleida Telèfon: 973.24.80.00 Fax: 973.24.60.31 email: redaccio@segre.com
Segre Segre