x
Català Castellà
Registra’t | Iniciar sessió Registra’t Iniciar sessió
Menú Buscar
Cercador de l’Hemeroteca
Segre Segre Premium

Em poden multar per conduir amb abric?

Actualitzada 22/01/2022 a les 12:13

La DGT recorda que el cinturó ha d’anar sempre cenyit al cos

Amb les fredes temperatures d’aquests últims dies, és cert que fa molta mandra pujar-se al cotxe i haver de treure's l’abric i la jaqueta, sobretot si l’interior del nostre vehicle encara està fred. Però, de no fer-ho, correrem dos tipus de risc: el primer de seguretat al volant i, el segon, de rebre una multa de trànsit.

Si bé és cert que el Reglament de Conductors no especifica res sobre la vestimenta que un conductor ha de portar al volant, sí que s’expressa a l’article 18 el següent: "El conductor d’un vehicle està obligat a mantenir la seua pròpia llibertat de moviment, el camp necessari de visió, i l’atenció permanent a la conducció que garanteixin la seua pròpia seguretat, la de la resta dels ocupants del vehicle i la dels altres usuaris de la via". Si els agents de trànsit conclouen que l’abric que vestim ens pot impedir conduir correctament i amb seguretat, la multa que ens imposaran serà de fins a 200 euros. I succeeix el mateix a l'estiu amb les samarretes de tirants o conduir sense samarreta.

A més de la sanció econòmica, hi ha dues imperioses raons per treure’s l’abric abans de pujar al cotxe. La primera és que portar un abric gruixut impedeix al conductor de moure els braços amb llibertat, dificultant els girs durant la conducció. A més, pot afectar l’estat del conductor perquè pot donar calor.

La segona raó és que els cinturons de seguretat deixen d’ajustar-se al cos correctament i poden no funcionar en cas de col·lisió.

Comenta el contingut

Descobrir
El més...
segrecom Twitter

@segrecom

Envia el teu missatge
Segre
© SEGRE Carrer del Riu, nº 6, 25007, Lleida Telèfon: 973.24.80.00 Fax: 973.24.60.31 email: redaccio@segre.com
Segre Segre