SEGRE

CINE PREMIS

Tot sobre els Oscar 2024: pel·lícules favorites i nominats

'Oppenheimer' de Christopher Nolan lidera les nominacions als Oscar amb 13 candidatures.

detail.info.publicated
Redacció

Creat:

Actualitzat:

Els premis Oscar de l'Acadèmia de Hollywood se celebraran al Teatre Dolby de Los Angeles aquest diumenge 10 de març de 2024, la matinada de diumenge a dilluns a Espanya.

Pel·lícules favorites als Premis Oscar 2024

'Oppenheimer' de Christopher Nolan, acumula 13 candidatures, 'Pobres criaturas’ de Yorgos Lanthimos compte amb 11 oportunitats als premis i 'Los asesinos de la luna' de Martin Scorsese amb 10 nominacions. Són les grans favorites per la crítica, sumada a 'Barbie' que es queda amb vuit candidatures i una sensació agredolça perquè no va obtenir les dos nominacions que donava per segures: la de Margot Robbie i Greta Gerwig, protagonista i directora d’una de les pel·lícules més taquilleres de l’any.

Al capdavant de les grans favorites, li segueixen 'La Sociedad de la Nieve'. Aquest és l’any de J.A. Baiona primer perquè va arrasar en els Premis Goya 2024 sumant un total de 12 premis i segon perquè també competeix en dos nominacions als Premis Oscar 2024 i ja somia amb l’estatueta. Ha entrat en el rànquing també 'Robot Dreams' de Pablo Berger, l’animació espanyola també tindrà opció a emportar-se un Oscar.

LLISTA COMPLETA DE NOMINATS ALS PREMIS OSCAR 2024

Nominats a l’Oscar 2024 a Millor Pel·lícula

'American Fiction'

'Anatomía de una caída'

'Barbie'

'Los que se quedan'

'Los asesinos de la luna'

'Maestro'

'Oppenheimer'

'Vidas pasadas'

'Pobres criaturas'

'La zona de interés'

Millor direcció

Justine Triet, per 'Anatomía de una caída'

Martin Scorsese, per 'Los asesinos de la luna'

Yorgos Lanthimos, per 'Pobres criaturas'

Christopher Nolan, per 'Oppenheimer'

Jonathan Glazer, per 'La zona de interés'

Millor actriu protagonista 

Lily Gladstone, per 'Los asesinos de la luna'

Carey Mulligan, per 'Maestro'

Sandra Hüller, per 'Anatomía de una caída'

Annette Bening, per 'Nyad'

Emma Stone, per 'Pobres criaturas'

Millor actor protagonista

Bradley Cooper, per 'Maestro'

Colman Domingo, per 'Rustin'

Paul Giamatti, per 'Los que se quedan'

Cillian Murphy, per 'Oppenheimer'

Jeffrey Wright, per 'American Fiction'

Millor actriu de repartiment 

Emily Blunt, per 'Oppenheimer'

Da’Vine Joy Randolph, per 'Los que se quedan'

Danielle Brooks, per 'El color púrpura'

Jodie Foster, per 'Nyad'

America Ferrera, per 'Barbie'

Millor actor de repartiment 

Sterling K. Brown, per 'American Fiction'

Robert De Niro, per 'Los asesinos de la luna'

Robert Downey Jr., per 'Oppenheimer'

Ryan Gosling, per 'Barbie'

Mark Ruffalo, per 'Pobres criaturas'

Millor Guió Original

Arthur Harari y Justine Triet, per 'Anatomía de una caída'

David Hemingson, per 'Los que se quedan'

Samy Burch, per 'Secretos de un escándalo'

Celine Song, per 'Vidas pasadas'

Josh Singer i Bradley Cooper, per  'Maestro'

Millor Guió Adaptat 

Cord Jefferson, per 'American Fiction'

Greta Gerwig i Noah Baumbach, per 'Barbie'

Christopher Nolan, per 'Oppenheimer'

Tony McNamara, per 'Pobres criaturas'

Jonathan Glazer, per 'La zona de interés'

Millor disseny de producció

'Barbie'

'Los asesinos de la luna'

'Napoleón'

'Oppenheimer'

'Pobres criaturas'

Millor pel·lícula internacional 

Reino Unido, 'La zona de interés'

Japón, 'Perfect Days'

España, 'La sociedad de la nieve'

Italia, 'Yo capitán'

Alemania, 'Sala de profesores'

Millor muntatge

‘Anatomía de una caída’

‘Los que se quedan’

‘Los asesinos de la luna’

‘Oppenheimer’

‘Pobres criaturas’

Millor fotografia 

'El Conde'

'Los asesinos de la luna'

'Maestro'

'Oppenheimer'

'Pobres criaturas'

Millor pel·lícula d'animació 

'El chico y la garza'

'Elemental'

'Nimona'

'Robot Dreams'

'Spider-Man: Cruzando el Multiverso'

Millor disseny de vestuari

'Barbie'

'Los asesinos de la luna'

'Napoleón'

'Oppenheimer'

'Pobres criaturas'

Millor maquillatge i fotografia 

‘Golda’

‘Maestro’

‘Oppenheimer’

‘Pobres criaturas’

‘La sociedad de la nieve’

Millor so 

'Oppenheimer' (Christopher Nolan)

'Maestro' (Bradley Cooper)

'La zona de interés' (Jonathan Glazer)

'The Creator' (Gareth Edwards)

'Misión imposible: Sentencia mortal - Part 1' (Christopher McQuarrie)

Millor pel·lícula documental 

'Bobi Wine: The People’s President' (Moses Bwayo, Christopher Sharp)

'La memoria infinita' (La memoria infinita)

'Four Daughters' (Kaouther Ben Hania)

'To Kill a Tiger' (Nisha Pahuja)

'20 días en Mariúpol' (Mstyslav Chernov)

Millor banda sonora 

Laura Karpman por 'American Fiction'

John Williams por 'Indiana Jones y el dial del destino'

Robbie Robertson por 'Los asesinos de la luna'

Ludwig Göransson por 'Oppenheimer'

Jerskin Fendrix por 'Pobres criaturas'

Millor cançó 

"It Never Went Away” de 'American Symphony'

“I’m Just Ken” de 'Barbie'

"The Fire Inside" de 'Flamin' Hot: La historia de los Cheetos picantes'

“What Was I Made For?” de 'Barbie'

“Wahzhazhe (A Song For My People)” de 'Killers of the Flower Moon'

Millors efectes especials 

'The Creator' (Gareth Edwards)

'Godzilla Minus One' (Takashi Yamazaki)

'Guardianes de la galaxia Vol. 3' (James Gunn)

'Misión imposible: Sentencia mortal - Parte 1' (Christopher McQuarrie)

'Napoleón' (Ridley Scott)

Millor curt de ficció 

'The After'

'Invincible'

'Knight of Fortune'

'Red, White and Blue'

'The Wonderful Story of Henry Sugar'

Millor curt documental 

‘The Abcs of Book Banning’

‘The Barber of little rock’

‘Island in Between’

‘The Last Repair Shop’

‘Nai Nai & Wai Po’

Millor curt animat 

'Letter to a Pig'

'Ninety-Five Senses'

'Our Uniform'

'Pachyderme'

'War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko'

Titulars del dia

* camp requerit
Subscriu-te a la newsletter de SEGRE
tracking